Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Daň z nehnuteľnosti - čo potrebujete vedieť

Pridané: 16.1.2024

Informácie, ktoré Vám pomôžu

Kedy podať daňové priznanie k dani za nehnuteľnosť

Január nám už beží a nemali by sme zabudnúť podať priznanie k dani za nehnuteľnosť. Posledný deň na podanie je 31. január 2024. Daňové priznanie k dani za nehnuteľnosť sa podáva na príslušnom obecnom/mestskom úrade, kde sa daná nehnuteľnosť nachádza. Napr. bývate v Nitre a kúpili ste si dom v Ivanke pri Nitre, tak daň budete platiť na obci v Ivanke pri Nitre.

Koho sa týka podanie daňového priznania k dani z nehnuteľnosti?

Každého kto v období od 2.1.2023 do 1.1.2024 vrátane, sa stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane teda z tohto obdobia má potvrdenie z katastra o povolení vkladu. Týka sa to aj Vás, ak:

  • ste kúpili alebo nadobudli darovaním nehnuteľnosť (dom, byt, pozemok, chatu, nebytový priestor, iný druh stavby),
  • ste nadobudli aj len podiel na nehnuteľnosti alebo sa zmenila jeho veľkosť,
  • sa Vám zmenila výmera pozemku (zväčšili ste si ho alebo zmenšili),
  • zmenil sa Vám druh pozemku (napr. zo záhrady na zastavanú plochu a nádvorie),
  • postavili ste si prístavbu k domu, garáž alebo inú stavbu,
  • zmenili ste účel využívania stavby (napr. byt ste prerobili na kancelárie a požiadali ste na príslušnom úrade o zmenu druhu stavby z bytového priestoru na nebytový,...),
  • dlhodobý nájomný vzťah, ktorý je zapísaný v katastri (napr.  dlhodobý nájom pôdy min. 5 rokov) v tomto prípade platí daň nájomca a nie majiteľ pôdy.

Výnimky

Ak ste nadobudli nehnuteľnosť dražbou alebo dedením, tak povinnosť podať daňové priznanie máte do 30 dní od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po dni od vzniku daňovej povinnosti. To je od dátumu nadobudnutia právoplatnosti, ktorý je uvedený na Osvedčení o dedičstve. Napr. ak dátum na pečiatke právoplatnosti je 03.05.2023, tak máte 30 dní od 01.06.2023 na podanie daňového priznania.

Manželia

Ak ste manželia a nehnuteľnosť máte v bezpodielovom spoluvlastníctve (veľkosť podielu je 1/1), tak stačí, ak podá daňové priznanie len 1 z manželov. Ak vlastníte nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve (každý má podiel 1/2), tak každý z manželov má povinnosť podať priznanie. Alebo jeden z manželov dá druhému písomný súhlas (splnomocnenie) na podanie daňového priznania za neho a vtedy len jeden podáva za obidvoch.

Oslobodenie, zníženie

Oslobodený od platenia dane za nehnuteľnosť alebo zníženú daň môžete mať, ak máte preukaz ŤZP, ste poberateľom dávok v hmotnej núdzi alebo aj vzhľadom na výšku Vášho veku. Najlepšie je opýtať sa na príslušnom obecnom/mestskom úrade aké úľavy poskytujú a či sa niektorá nebude týkať aj Vás.

Za aké obdobie sa platí daň?

Výšku dane určuje príslušná obec/mesto a platí sa za aktuálny rok. Ak napr. predáte nehnuteľnosť vo februári 2024, tak daň ste povinný zaplatiť za rok 2024 lebo ešte 01.01.2024 ste stále boli vlastníkom nehnuteľnosti. Nový vlastník, ktorý ju vo februári kúpil, tak má daň zaplatenú do konca roka 2024 a daňové priznanie za daň z nehnuteľnosti musí podať do 31.01.2025.

Ak nie ste vlastníkom nehnuteľnosti

Tak isto treba podať priznanie k dani za nehnuteľnosť, ak ste ju predali alebo z iného dôvodu ju už nevlastníte. Ani len podiel na nej. V tomto prípade podávate čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti. Inak by Vám obec/mesto mohlo vyrúbiť pokutu.