Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako vhodne umiestniť rodinný dom na úzky pozemok

Pridané: 15.2.2022

Aké hranice je potrebné dodržať pri stavbe domu? Ako ďaleko od suseda si môžete postaviť dom?

Chceme stavať. Ale čo ak je pozemok úzky?

 

V súčasnej dobe je ťažšie nájsť pozemok aspoň so šírkou 20 m na výstavbu rodinného domu. Väčšinou sa stretávame s úzkymi pozemkami, na ktorých stojí alebo stál starší rodinný dom. Kedysi sa domy stavali na hranici pozemku. Momentálne odstupy medzi stavbami určuje vyhláška č. 532/2002 Z. z. o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu.

Na hranici pozemku je dovolená rekonštrukcia stavby, ktorá tam je už postavená. Stavebný úrad môže novostavbu povoliť na hranici pozemku, iba ak jej umiestnenie nebude trvalo obmedzovať užívanie susedného pozemku na určený účel.

Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

V stiesnených územných podmienkach (napr. nevhodná poloha pozemku, tvar, veľkosť, ochranné pásma,..) možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností.

Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti alebo podľa územného plánu zóny.

Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1,50 m od steny.

Pri umiestňovaní domu netreba zabudnúť aj na presvetlenie interiéru, výhľady a plánované prístavby.

Dostatočným presvetlením získate okrem psychickej pohody aj možnosť ušetriť na vykurovaní využívaním slnečných lúčov.

Na výhľady treba myslieť pri plánovaní obývacej izby, či terasy. Niet nad vychutnanie si kávičky pri peknom výhľade na okolie, či upravenú záhradku.

A čo s úzkym pozemkom?

Najužšie katalógové rodinné domy majú šírku cca 6,5 až 7m a zmestia sa na pozemky od šírky 10,5m. Pokiaľ hľadáte katalógový projekt na pozemok užší ako 10,5m, tak skôr odporúčam dať si navrhnúť dom na mieru. Projektant Vám ho môže pripraviť podľa Vašich požiadaviek s originálnym riešením. Netreba zabúdať, že domček môže byť aj poschodový, čím získate viac priestoru.